Nordistika

Nordistika v Brně

Norština se jako samostatný obor/studijní program na Masarykově univerzitě vyučuje od roku 1975. Do dnešního dne jsou to tedy stovky absolventů z různých částí země. I po rozdělení Československa zůstává zájem studentů i ze Slovenska.

Zakladatelem této disciplíny na MU byl profesor Josef B. Michl (1918 – 2001), v devadesátých letech převzala zodpovědnost za obor Miluše Juříčková. Původně se studovala norština v pětiletém dvouoborovém studiu. Po roce 2000 došlo podle Boloňského vzdělávacího procesu na restrukturalizaci – úroveň bakalářská (Norský jazyk, literatura a kultura) a magisterská (Nordistika). V posledních letech máme i úspěšné studenty PhD, kteří se podílejí také na vedení seminářů.

V letech 1991 – 2016 působili na norštině různí lektoři z Norska, nejdéle pan Thor Henrik Svevad. I v současnosti máme intenzivní kontakty s Norskem, na úrovni Erasmus Plus, konkrétních pracovišť a expertů (například na Univerzitě Agder). Rozvíjíme osvědčené projekty badatelské (specifický výzkum), ucházíme se o nové (projekty celoživotního vzdělávání). Naši studenti jezdí na letní jazykové kurzy do Norska (např. v Bergenu) nebo na jazyková soustředění v ČR. K nejvýznamnějším projektům patřila opakovaně individuální a skupinová účast na projektech tzv. norských fondů (Norway and EEA Grants).

Právě v posledních letech vidíme nárůst uplatnění našich absolventů v oblastech kultury a mezinárodní výměny. Naši absolventi působí v diplomatických službách, řada z nich pracuje jako překladatelé a tlumočníci. Náš studijní program má heslo: Na sever – krok správným směrem. A mnozí potvrzují, že norština v Brně, to je životní styl.