Nordistika

Navštívila nás prof. Maria Sibinska z Gdaňské univerzity

V úterý 26. 2. naši katedru navštívila prof. Maria Sibinska, ředitelka Ústavu skandinávských studií na Gdaňské univerzitě. Spolu se svým manželem, režisérem Trondem Andersenem, si pro naše studenty připravila zajímavý dvoudenní program.

První den byl zaměřen na bakalářské i magisterské studenty a zahájil ho pan Trond Andersen snímkem z vlastní filmové produkce a prezentací o městě Tromsø. Následovala první přednáška prof. Sibinské, ve které se studenti setkali s tvorbou norsko-dánského dramatika a spisovatele Ludviga Holberga. Na závěr společně analyzovali část jednoho z jeho nejznámějších děl, Cesta Nielse Klima do podzemí.

Program pokračoval následujícího dne ve středu 27. 2. se zaměřením na magisterské studenty, kteří při druhé přednášce prof. Sibinské měli možnost dozvědět se mnoho o životě Sámů v Norsku a o sámské divadelní scéně. Praktickou částí byla analýza úryvku ze ságy o Haraldu Krásnovlasém. Závěrem bylo zajímavé porovnání původního příběhu s jeho moderní divadelní interpretací.

Fotogalerie: